صافکاری بدون رنگ ماشین- صافکاری تخصصی PDR خودرو

برای دریافت صافکاری بدون رنگ ماشین صافکاری تخصصی PDR خودرو کارن دیتیلینگ کرج جهانشهر ?

جهت اطلاع از قیمت صافکاری بدون رنگ ماشین صافکاری تخصصی PDR خودرو کارن دیتیلینگ کرج جهانشهر با شماره های 02632513625 02632513625 تماس بگیرید .

صافکاری بدون رنگ ماشین صافکاری تخصصی PDR خودرو کارن دیتیلینگ کرج جهانشهر شامل چه خدماتی است؟

قیمت صافکاری تخصصی PDR خودرو

صافکاری بدون رنگ ماشین - صافکاری تخصصی PDR خودرو

صافکاری PDR یا (Paintless Dent Repair) روشی برای ترمیم آسیب ‌های وارد شده به بدنه خودرو بدون استفاده از رنگ است. صافکاری پی دی آر برای ترمیم آسیب ‌های کوچک و متوسط مانند فرورفتگی ‌های ناشی از سنگ ‌های ریز، پارکینگ، یا تصادفات خفیف مناسب است.

صافکاری بدون رنگ صافکاری Pdr به معنای ترمیم و از بین بردن موج، فرو رفتگی، برجستگی، قری (به صورت کلی دفورمگی سطح بدنه) و آثار تصادف از روی خودرو است. صافکاری خودرو نیز همانند نقاشی از جمله کارهایی است که هنر شخص در نتیجه‌ی آن مهم و تأثیرگذار می‌باشد. در روش سنتی که از قالب، تنه و مشتی استفاده می‌شود و همچنین در روش جدید صافکاری بی‌رنگ خودرو که از میله های صافکاری تخصصی PDR خودرو استفاده می‌شود، بدنه خودرو به کمک دقت، تجربه و مهارت فرد، با بهره‌گیری از تجهیزات مورد نیاز ترمیم می‌شود.
صافکاری خودرو به دو دسته کلی تقسیم می‌شود؛ صافکاری بی رنگ ماشین که صافکار بدون آسیب رساندن به رنگ بدنه، قسمت آسیب دیده را ترمیم می‌کند؛ در این نوع صافکاری pdr از افت قیمت خودرو جلوگیری می‌شود و صافکاری خودرو با رنگ که در آن تنها به ترمیم قسمت آسیب دیده پرداخته می‌‌شود و سپس مابقی کار به نقاش سپرده می‌شود تا به وسیله بتونه و آستر، خلل و فرج‌های روی سطح بدنه پوشانده و پس از آن رنگ آمیزی شود. تفاوت اصلی این دو مدل صافکاری، به طور مستقیم به میزان شدت ضربه وارده و اثر آن بر روی بدنه خودرو مرتبط است.
صافکاری تخصصی PDR خودرو صافکاری PDR یا (Paintless Dent Repair) روشی برای ترمیم آسیب ‌های وارد شده به بدنه خودرو بدون استفاده از رنگ است. صافکاری پی دی آر برای ترمیم آسیب ‌های کوچک و متوسط مانند فرورفتگی ‌های ناشی از سنگ ‌های ریز، پارکینگ، یا تصادفات خفیف مناسب است.


صافکاری PDR - صافکاری بدون رنگ چیست ؟

تعمیر تورفتگی بدنه خودرو که به PDR (Paintless Dent Repair) معروف است، یک فرایند نسبتا جدید برای ترمیم و از بین بردن گودی های جزئی، قری های کوچک و آسیب های ناشی از برخورد تگرگ به بدنه اتومبیل است. این روش باعث صرفه جویی در وقت و هزینه تعمیرات بدنه می شود.
بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند که کدام قسمت‌های بدنه را می‌توان با صافکاری PDR تعمیر کرد. پاسخ به این سوال کاملاً ساده نیست. شکل بدنه و شدت فرورفتگی روی خودرو و نحوه دسترسی به پشت بدنه جزء عواملی است که به آن بستگی دارد. در زیر اطلاعاتی در مورد بخش‌های مختلف بدنه که با صافکاری PDR قابل تعمیر هستند، آورده شده است.

صافکاری بدون رنگ ماشین - صافکاری تخصصی PDR خودرو

میله های صافکاری

یکی از متداول ترین روش های صافکاری بدون رنگ یا PDR استفاده از میله های فلزی و گیره های بدنه برای بیرون کشیدن قری یا تورفتگی ها روی بدنه است. برای بیرون کشیدن، از قسمت بیرون بدنه چسب و یا برگه های مخصوصی طراحی شده است که در اثر کشش آسیبی به رنگ وارد نمی کنند و با تنظیم دقیق آنها در محل مورد نظر لکه ها و چروک های ریز و درشت به سادگی صاف می شوند. تکنسین های این رشته، می تواننند نقاط زیادی را با آنها ترمیم کنند و با استفاده از گرما (سشوار صنعتی) از ترک خوردگی یا تراشیدن جلوگیری نماید.
همینطور این روش به عنوان تکنیکی برای صافکاری بدون رنگ هم شناخته می شود. صافکاری بدون رنگ روشی است که در آن با دقت عمل بالای اپراتور از ریزش رنگ بدنه اتومبیل جلوگیری به عمل می آید. تا زمانی که سطح رنگ دست نخورده باشد، می توان با استفاده از PDR طیف گسترده ای از آسیب را تعمیر کرد. از این روش می توان بر روی هر نوع بدنه فلزیاز جمله آلومینیومی و فولادی استفاده کرد.

تگرگ کش صافکاری

روش دیگر که متداول ترین کاربرد عملی برای صافکاری بدون رنگ، ترمیم صدمات ناشی از تگرگ، ضربه و قری روی درها و گلگیرها، چین و چروک های جزئی، تورفتگی های بزرگ بدون آسیب به بدنه است استفاده از تگرگ کش صافکاری می باشد.
با این روش می توان قسمت آسیب دیده را برای بتونه کاری با حداقل میزان استفاده از بتونه ترمیم کرد. از جمله عوامل محدود کننده برای صافکاری بدون رنگ، انعطاف پذیری رنگ و میزان کشش و ضخامت فلز آسیب دیده، انحنا یا صاف بودن محل آسیب و شدت ضربه وارد شده هستند.
البته در اکثر موارد انجام PDR موفقیت آمیز بوده است. به طور کلی هر چه مقدار تورفتگی کم عمق باشد، احتمال ترمیم بدون رنگ تمیز تری وجود دارد. به این موضوع توجه داشته باشید صافکاری بدون رنگ برای شکاف ها و چین های بسیار تیز گزینه مناسبی نیست.

دستگاه نیش گیر این ابزار پی دی آر برای برطرف کردن برجستگی های ایجاد شده بر روی بدنه استفاده می شود و با استفاده از ضرباتی که به وسیله این ابزار وارد میکنند، برآمدگی های موجود در سطح بر طرف می شود.
آینه موج گیری با بازتاب نور از بدنه بر روی خطوط موازی، به وسیله امواج ایجاد شده دید واضحی بر روی فرو رفتگی های بدنه خودرو ایجاد می شود. این ابزار کوچکترین فرو رفتگی و ناهمواری بر روی بدنه ماشین را که چشم به سختی تشخیص می دهد را به وضوح نمایش می دهد.
چکش های صافکاری چکش ابزاری است که همه تا حدود زیادی با آن آشنایی داریم و می دانیم که برای کوبیدن یه شی به کار می رود و در اندازه و جنس های مختلف ساخته می شود و در هر جایی می تواند کاربرد داشته باشد. چکش صافکاری از جمله ابزارهای پر کاربرد در صنعت صافکاری خودرو است که در مدل های متنوع با کاربردهای گوناگون طراحی می شوند.
ضربه زن صافکاری ضربه زن صافکاری در دو مدل دستی و پنوماتیک وجود دارد که به وسیله وکیوم و نیروی هوا کشش ایجاد میکنند و با زدن ضربه فرو رفتگی ها را بدون ریزش رنگ بیرون میکشند.
مشتی صافکاری و قالب تنه مشتی صافکاری ابزاری است موقع تو رفتگی بدنه ماشین در پشت کار قرار میگیر و با وارد کردن ضربات آرام توسط چکش قطعه فرو رفته بدون آسیب به حالت قبل بر میگردد.

صافکاری بدون رنگ ماشین - صافکاری تخصصی PDR خودرو

تفاوت صافکاری معمولی و pdr چیست؟

در صافکاری پی دی ار یا همان صافکاری بدون رنگ، کار به صورتی انجام می شود که بخش قر شده و فرو رفته بدنه به وسیله ابزارهای pdr بدون ریختن رنگ به حالت قبل باز گردد و این موضوع برای مالک ماشین بسیار پر اهمیت است چرا که رنگ کردن ماشین باعث افت قیمت آن خواهد شد.
اما در صافکاری معمولی آسیب دیدگی بدنه شدیدتر است و نیاز به چکش کاری و سنباده کشی وجود دارد و کار پیچیده تر می شود و نیاز است که ماشین رنگ بخورد.

تاثیر رنگ بر فرآیند PDR

ممکن است فکر کنید که رنگ ربطی به از بین بردن فرورفتگی‌های بدنه فلزی یا آلومینیومی ندارد، اما در واقع بین رنگ و رفع فرورفتگی ارتباط زیادی وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، رنگ خودرو دارای خاصیت الاستیک است، به این معنی که می تواند در برابر ترک‌های زیادی مقاومت کند. برخی از رنگ‌ها نسبت به بقیه انعطاف‌پذیرتر هستند و می‌توانند در برابر فرورفتگی‌های شدیدتر قبل از آسیب مقاومت کنند. اگر رنگ ترک خورده یا خراشیده شود، از صافکاری PDR نمی‌توانیم برای تعمیر آن قسمت استفاده کنیم. و بدنه خودرو نیاز به نقاشی دارد.
نکته جالب در مورد رنگ خودروهای مدرن این است که علاوه بر زیبایی و جلوه بیشتر به خودرو، به عنوان یک لایه محافظ عمل می‌کنند و از کشسانی مطلوبی برخوردار هستند. اکثر رنگ‌های پلی اورتان اکریلیک بر پایه آب دارای خاصیت کشسانی عالی و سازگار با محیط زیست هستند. به دلیل خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری زیاد آن‌ها، ضربه‌ها و فرورفتگی‌هایی که به طور معمول از حد الاستیک رنگ بیشتر هستند با فرایند صافکاری PDR کاملاً قابل تعمیر می‌باشند.
برخی از رنگ‌های قدیمی خودرو دارای خاصیت ارتجاعی یا انعطاف پذیری مشابه رنگ‌های مدرن خودرو نیستند. هر چند برخی استثنائات در این قانون وجود دارد. برخی از وسایل نقلیه مدرن از رنگ‌های شکننده و روکش‌های شفاف‌تری استفاده می‌کنند که این باعث می‌شود تا کشش رنگ نسبت به رنگ های پلی اورتان اکریلیک بر پایه آب بیشتر شود.

هزینه صافکاری PDR چقدر است؟

هزینه صافکاری شما به عواملی همچون میزان خسارت، اندازه ناحیه آسیب دیده و محل آسیب دیده بستگی دارد. در تصادفات شدیدتر به راحتی نمی‌توان به پشت قسمت بدنه دسترسی پیدا کرد. به همین دلیل اگر آسیب بیشتر باشد، زمان و هزینه بیشتری نسبت به یک صافکاری ساده دارد. برای آسیب‌های کوچک از 500 هزار تومان تا 3 میلیون تومان و برای آسیب‌های بزرگتر حدودا 6 تا 20 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید مقدار خسارت وارده روی وسیله نقلیه شما است. طبیعتا هزینه صافکاری سقف خودرو نسبت به یک درب یا گلگیر گران‌تر خواهد بود. صرف نظر از این، تعیین دقیق اجرت صافکاری دشوار است زیرا تصادف‌هایی که رخ می‌دهند هیچوقت شبیه به هم نیستند. از طرفی صافکاری بدون رنگ همیشه ارزان‌تر از صافکاری و نقاشی خواهد بود و در صافکاری PDR ما نیازی به استفاده از بتونه و نقاشی نداریم مسلما هزینه‌ی کمتری نیز پرداخت می‌کنیم.

صافکاری بدون رنگ

اگر ضربه وارده به خودرو چندان شدید نباشد، شخص صافکار می‌تواند با استفاده از مهارت خود و ابزارهایی که در اختیار دارد، فرورفتگی‌های بدنه را ترمیم کند، یا به عبارتی، بدون رنگ دربیاورد. به این ترتیب دیگر نیازی به رنگ نخواهد بود. در اینجا به دو نوع صافکاری بدون رنگ اشاره کرده‌ایم:

مراحل صافکاری بدون رنگ - مراحل صافکاری PDR

  1. باز کردن قطعات و متعلقات اضافی همچون رودری‌ها، گل‌پخش‌کن‌های روی گلگیر و… توسط صافکار تا دسترسی کامل به نقطه آسیب دیده داشته باشد. سپس سطح خارجی بدنه را با سمباده و آب به طور کامل تمیز کند تا ضربه های لازم به دقیق‌ترین صورت ممکن به قسمت‌های مورد نیاز وارد شوند.
  2. برای ایجاد خاصیت چکش خواری و نرم کردم ورق فلزی، پشت قطعه راشعله می‌دهند و گرم می‌کنند. صافکار با استفاده از ضربه‌هایی که با چکش‌، مشتی‌ها و قالب تنه به بدنه وارد می‌کند آن قسمت از بدنه را به فرم اولیه خود در می‌آورد.
  3. سپس با قرار دادن قطعه آسیب دیده زیر نور ( آفتاب یا لامپ) شروع به موج گیری، ترمیم خطوط و قوس‌ها می‌کند. این روش هم با استفاده از ابزارهایی از قبیل انواع فنرها، مشتی‌ها و قالب تنه مخصوص صافکاری بی‌رنگ انجام می‌شود.
  4. پس از موج گیری قطعاتی را از روی خودرو جدا شدند سر جای خود نصب می‌شوند. در این مرحله باید دقت بالایی انجام شود. برای مثال فاصله بین سپر و چراغ ها با بدنه زیاد نشود.
  5. صافکار باید با استفاده از لیسه و قلم‌ مو‌های مخصوص قسمت‌های رنگ پریده را قلم گیری یا لیسه کشی کند و پس از خشک شدن نقاط قلم گیری شده را با سمباده نرم بتراشد تا رنگ آن با بدنه هم سطح شود و سپس آن قطعه را پولیش کاری کند.

صافکاری خودرو چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به میزان آسیب‌دیدگی، محل آسیب‌دیدگی، نیاز یا عدم نیاز به رنگ‌آمیزی و مهارت صافکار، زمان انجام عملیات صافکاری می‌تواند از چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد.

آیا با انجام صافکاری رنگ بدنه آسیب می‌بیند؟

خیر، در اکثر موارد چنین اتفاقی نمی‌افتد، به‌ویژه اگر صافکار باتجربه و ماهر باشد و از ابزار تخصصی استفاده کند هیچ آسیبی به رنگ خودرو وارد نمی‌شود.

آیا خودروی تصادفی ترمیم‌شده بدون رنگ قابل تشخیص است؟

از آنجایی که خودرو رنگ نشده است، امکان تشخیص آن بسیار کم می‌شود. مگر اینکه صافکاری بدون دقت انجام شده باشد و فرورفتگی‌ها هنوز قابل مشاهده باشند.